Maści siwa
Zacznijmy od tego, że źrebięta rodzą się z ciemnym umaszczeniem, następnie zaczynają siwieć od głowy w kierunku zadu, ciemne włosy pozostają najdłużej na zadzie, grzywie, ogonie oraz dolnych częściach nóg. Są różne rodzej siwych maści,ja zaprezentuję wam ich pięć, a oto one:
- maść jasnosiwa - najzwyklejsza, biała z przyciemnieniami na zadzie, nogach i pysku
- maść siwa jabłkowita- tzw.szpak, maść szara z jasnymi, okrągłymi plamkami na tułowiu (szczególnie na zadzie) wielkości jabłek, grzywa u koni tej maści możeby być biała, szara, czarna lub cieniowana
- maść siwa w hreczkę- zazwyczaj pojawia się na starość po całkowitym wysiwieniu konia, są to małe brązowe plamki (koń na stronie głównej też jest siwy w hreczkę😉)
- maść szpak różany- siwiejący z gniadego, sierść brunatnobiała
- maść biała- wiele osób myśli, że to po prostu nieprofesjonalna nazwa maści jasnosiwej, ale to nieprawda. Koń maści białejnie mają pimgmentu w kopytach, w skórze oraz często w tęczówkach. Oznaczo to, że ich skóra jest różowawa, sierść, grzywa i ogon są całe białe, a kopyta żółtawe. Oczy są najczęściej niebieskie, chociaż mogą występować, również bursztynowe (brązowe)
- tarantowata- jest to maść siwa w liczne małe plamki, mogą być one czarne lub brązowe. Mogłabym wymieniać rodzaje maści tarantowatych w nieskończoność, ponieważ mogą one mieć inne ułożenie lub wielkość, ale wrzucę je do jednej grupy, aby mniej więcej pokazać, jak one wyglądają. Po opisie przypominają trochę maść siwą w hreczkę, lecz gdy zobaczymy konia o takim umaszczeniu raczej nie powinniśmy go z nim pomylić. Maść tarantowata jest charakterystyczna szczególnie dla koni rasy apaloosa oraz knabstrup.
Powrót do strony głównej
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL